جلسه شورای اداری استان

 مشاور استاندار و سرپرست دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری: محدودیت فعالیت های مطبوعاتی و سمن ها از عوامل رواج فساد اداری است

مطبوعات آزاد و مستقل که در واقع ابزار بدون هزینه ای هستند در نظام اداری و از طرف دیگر هزینه تخلفات را برای افرادی که مرتکب تخلف می شوند را می تواند بالا ببرد

 

 

جلسه شورای اداری استان خوزستان با حضور استاندار خودستان و مسئولین استانی در محل سالن جلسات شهید هاشمی استانداری برگزار شد.                                     ..

 

سید لطف الله هاشمی مشاور استاندار و سرپرست دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری ضمن عرض تسلیت بمناسبت رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی در خصوص تخلفات و فساد اداری گفت: نظام اداری اصولا شکل گرفته با استفاده از منابعی که در اختیار سازمان ها هست اهدافی را محقق می کند که اشتغال و خدمات اجتماعی و درمانی و سایر خدماتی است که زمانی درست محقق خواهند شد که نظام اداری عاری از فساد باشد.نظام اداری به معنای هر گونه سواستفاده از منابع عمومی برای استفاده شخصی از طریق نقض قانون است.                                          ..

 

سرپرست دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری بیان داشت : نظام اداری باید از سه محور مورد بررسی قرار می گیرد: علل فساد اداری، پیامدها و پیشنهادها ف طبق یک رتبه بندی کشور ما از بین ١۶٢ کشور در رتبه ١٣٢ فساد اداری قرار دارد.                                            .

 

هاشمی افزود: بر اساس مطالعات انجام شده بخشی از علل فساد اداری ناشی از فقر  فرهنگی است. علت آن عدم اعتقادات به آموزه های اخلاقی و دینی و جهل به قانون و مقررات است. در جامعه ما قانون گرایی خیلی ارزشمند نیست. کسی که بخواهد با دقت سندی را امضا کند یا در مقابل در خواست های غیر قانونی جواب منفی بدهد با دید منفی دیده می شود. ولی کسی اگر فردی قانون را نقض کند با دید مثبت به آن نگاه می شود.

 

 

سرپرست دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری خوزستان ادامه داد : بخش عمده ای ازتخلفات اداری به لخاظ ساختاری است. از همه مهمتر گستردگی  و برزگ بودن  دولت، تمرکز گرایی، طولانی بودن مسیر، شیوه های سنتی در کار و عدم شفافیت و عدم پاسخگویی، ناکارآمدی واحد های نظارت و افرادی که در این واحدها هستند و از آن جایگاه سواستفاده می کنند باز می گردد. محدودیت فعالیت های مطبوعاتی و سمن ها از عوامل دیگر رواج فساد اداری است. پیامد این موارد باعث افزایش هزینه های دولت و محدود شدن قدرت خدمات رسانی به شهروندان می شود.                                     .                      

 

سرپرست دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری خوزستان تصریح کرد: بسیاری از پرونده ها برای  ما سازمان بازرسی فرستاده است که صورت وضعیت های غیر واقعی که مهندس تاظر آن را تایید کرده است باعث می شود هزینه ها افزایش پیدا کند.یکی از شیوه های رایج تخلفات اداری خورد کردن معاملات است که به صورت مناقصه انجام نشود یا به صورت ناقص انجام شود، این مسائل باعث می سود هزینه های دولت افزایش پیدا کند.                                             .

 

سرپرست دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور یادآور شد: فسادهایی که در وصول مالیات و سایر درآمدها باعث می شود درآمدهای دولت کمتر از آن چیزی باشد که باید محقق شود. فساد در نظارت مهندسین ناظر بر پروژه ها ی عمرانی که علاوه بر خسارت های مالی به دولت، باعث می شود شهروندان هم خسارت جانی و مالی متحمل شوند.تخلفات اداری افزایش نارضایتی های عمومی و به طبع کاهش مشروعیت نظام را به دنبال خواهد داشت.                                              .

 

مدیرکل بازرسی و حقوقی استانداری خوزستان بیان داشت: پیشنهاداتی برای ارتقای سلامت اداری باید بکار بسته شود؛ علل عمده این تخلفات اداری گسترش حجم دولت و تمرکز گرایی است راه حل آن برون رفت از یک طرف و تمرکز گرایی و تفو یض اختیار و شناسایی و حذف مراحل زائد کار است.

 

هاشمی افزود: الکترونیکی کردن خدمات و اطلاعات که باعث خواهد شد ارتباط ارباب رجوع و کارکنان کمتر شود به کاهش فساد و تخلفات اداری کمک خواهد کرد. تقویت واحدهای بازرسی و نظارت که در آموزه های دینی ما هم هست، آموزش قوانین و مقررات که باید در این راستا آموزش های لازم را به افراد ارائه دهیم چرا که بسیاری از تخلفات جهل به قانون است .                                             .

 

مشاور استاندار و سرپرست دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری خوزستان در پایان افزود: مطبوعات آزاد و مستقل که در واقع ابزار بدون هزینه ای هستند در نظام اداری و از طرف دیگر هزینه تخلفات را برای افرادی که مرتکب تخلف می شوند را می تواند بالا ببرد.فرهنگ سازی می تواند در واقع قانون گرایی را ارزشمند کند و فضای تخلف را تا حدودی کاهش دهد.امیدوار هستیم این همت وجود داشته باشد تا بتوانیم رتبه ای که در دنیا داریم را کاهش دهیم و این انتظار را داریم تا از طریق سامد شکایات ارجاع شود تا نسبت به آن ها رسیدگی شود.

 

2142