جلسه هم اندیشی حوزه نظارت و بازرسی استان خوزستان با حضور جناب آقای خدمتگزار رئیس محترم مرکز مدیریت عملکرد و بازرسی وزارت کشور

 جلسه هم اندیشی حوزه نظارت و بازرسی استان خوزستان با حضور جناب آقای خدمتگزار رئیس محترم مرکز مدیریت عملکرد و بازرسی وزارت کشورو هیأت همراه، جناب آقای دکتر حسین زاده معاون سیاسی و اجتماعی استاندار، آقای  هاشمی مشاور و سرپرست دفتر بازرسی، مدریت عملکرد و امور حقوقی استانداری وکلیه فرمانداران استان، جناب آقای پیرهادی مدیرکل حراست استانداری  روز سه شنبه مورخ ۲۳/۸/۹۶ در سالن شهید رجایی استانداری خوزستان با هدف ایجاد بستر تعامل و همکاری در حوزه نظارت و بازرسی تشکیل گردید .

جلسه با آیاتی چند از کلام الله مجید و سرود جمهوری اسلامی آغاز گردید. ابتدا دکتر حسین زاده ایام سوگواری ماه صفر و واقعه تأسف بار زلزله استان کرمانشاه را تسلیت عرض نموده و ضمن خیر مقدم به مدعوین از اجرای موفق راه پیمایی اربعین قدرانی کردند.

در ادامه آقای هاشمی شرح مختصری از استان خوزستان، مسائل، مشکلات و پتانسیل های موجود ارائه دادند. ایشان خاطر نشان کردند استان خوزستان رتبه دوم در تولید ناخالص ملی را در سطح کشور داراست. همچنین نرخ بیکاری در سطح استان ۵/۱۴ % می باشد که نسبت به متوسط کشور از درصد بالایی برخوردار است. در سالهای اخیر معضل ریزگردها، آلودگی هوا و دمای بالای ۴۹ درجه باعث مهاجرت افراد متخصص و تحصیلکرده و کارکنان شده است.

استفاده از شیوه های منسوخ و سنتی و طولانی بودن زمان انجام کار باعث نارضایتی شهروندان شده است که این امر از طریق نظارت و بازرسی های مستمر زمینه ای برای کاهش و مرتفع نمودن می باشد.

در ادامه فرمانداران استان به بیان مسائل و مشکلات موجود در حوزه تحت نظارت خود در زمینه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی از قبیل مقاومت بین بخشی دستگاههای اجرایی با فرمانداری شهرستان، بیکاری جوانان، آب شرب روستایی، مهاجرت پذیری، معافیت های گمرگی منطقه آزاد اروند، عدم استفاده از بازارهای عراق و ایجاد سرمایه گذاری در این بخش، معضلات آلودگی های نفتی که حاصل آن بیماری های تنفسی شهروندان می باشد، مشکلات بوجود آمده موسسات مالی از قبیل موسسه آرمان، ملل، ثامن و…  پرداختند.

در ادامه جناب آقای خدمتگزار رئیس مرکز مدیریت عملکرد و بازرسی وزارت کشور ضمن تسلیت واقعه جانگداز زلزله غرب کشور و از دست دادن هموطنان در استان کرمانشاه، اذعان کردند: بازرسی از یک جایگاه رفیع و قانونی برخوردار می باشد و بازرسان به عنوان بازوی قوی استاندار و چراغ نورانی در راههای تاریک هستند. وی افزود دکتر روحانی با رأی بسیار بالایی انتخاب شدند که با مشارکت آحاد مردم و در سایه انتخابات قانونی و بدون حاشیه که فرمانداران نقش اصلی در برگزاری انتخابات سالم را ایفا نمودند. وزیر کشور نیز با رأی بالای ۲۵۰ نماینده انتخاب شدند و هدف خدمت به مردم است زیرا آنها ولی نعمت ما هستند. ایشان در ادامه به ذکر اولویت های عمومی و اختصاصی پرداختند. اولویت های عمومی از قبیل: ارتقاء سلامت اداری، شایسته سالاری، حقوق شهروندی،رفع انحصارها، ایجاد فضای رقابتی، ارائه خدمات بهتر، بکارگیری جوانان و بانوان و …

ایشان از اولویت های اختصاصی دستور رئیس جمهور به وزارتخانه ها جهت اقدام  به برش استانی بود تا برنامه ها و عملکردها در هر حوزه تعیین گردد.

وی یکی از وظایف حوزه بازرسی را ارزیابی صحیح استانداری، فرمانداری ها و شهرداری هارا از حیث سازمانی، مدیران و کارکنان برشمردند و بازرسان باید با ظرفیت ها، موانع و محدودیت ها آشنایی داشته باشند و ساختار، جایگاه و وظایف وزارت کشور را بدانند.

در پایان ایشان تاکید کردند فرمانداران از اختیارات، ظرفیت ها و قابلیت های قانونی بسیاری برخوردار هستند و باید از این قابلیت جهت خدمت رسانی به مردم استفاده نمایند.

در خلال جلسه جناب آقای خدمتگزار مصاحبه ای با خبرنگاران صدا و سیمای مرکز خوزستان در خصوص اهداف سفر و اهمیت حوزه نظارت و بازرسی انجام نمودند. همچنین در نشست مطبوعاتی به سولات خبرنگاران حاضر پاسخ دادند.  

 

2360